ESPN Fantasy Voetbal

Preview speelronde 20: NEC-alarm, onderschatte Ajacied en hoofdrol voor PSV-veteraan

Na een ronduit rare speelronde 19 in ESPN Fantasy Voetbal schotelt de VriendenLoterij Eredivisie ons nu een op papier puntenrijker weekend voor. Met PSV-NAC, Feyenoord-Heracles, Ajax-Volendam, NEC-PEC, Groningen-Fortuna en Twente-Excelsior krijgt elk van de ploegen uit de top-6 een club uit het rechterrijtje op bezoek.

Maar vergis je niet. Speelronde 20 lijkt ook een mooi moment om wat (transfer)zetten te doen die bijdragen aan een sterkere Fantasy-strategie op de langere termijn.

Opgelet: sla je NEC’ers in

Het zal de oplettende Fantasy-manager niet zijn ontgaan. Door de afgelasting vanwege de sneeuwstorm verschuift NEC-Utrecht nu naar woensdag 11 februari. Dit betekent dat de Nijmegenaren in Fantasy-speelronde 22 twee thuispotjes mogen afwerken, aangezien vier dagen eerder NEC-Heracles op het programma staat.

Gezien de enorme aanvallende productiviteit van het Schreuderball, lijkt het daarom verstandig om tegen die tijd drie NEC’ers in je Fantasy-selectie te hebben. De vraag is nu alleen: wie? Want de doelpunten- en assistproductie van dit team is tot dusver erg democratisch verlopen. Liefst zeven spelers (Linssen, Ogawa, Önal, Ouaissa, Chery, Shiogai en Sano) waren tot dusver bij minstens vijf goals in de VriendenLoterij Eredivisie betrokken, maar slechts eentje (Linssen) liet bij méér dan tien treffers een goal of assist noteren.

Vandaar dat de immer onderschatte Bryan Linssen (6.1M) de veiligste keuze van het stel lijkt. Na een doelpunt-en-assistloze periode in oktober was hij in zijn laatste zes competitieduels bij zes treffers betrokken. Medespits Koki Ogawa (6.2M) heeft door het vertrek van Shiogai weliswaar een concurrent minder, maar er zijn wel twee statistieken die niet in zijn voordeel spreken. Allereerst kwam Ogawa dit seizoen pas in vier van zijn zeventien competitieduels tot scoren. Daarnaast lijkt Schreuder hem als drukzetter slechts nog een uurtje per wedstrijd te vertrouwen. Sinds de interlandbreak van oktober stond Ogawa als basisspeler geen enkele keer meer na minuut 70 nog op het veld.

Zondebok is stiekempjes effectief

Als we kijken naar het gemiddelde van Expected Assists per 90 minuten, welke verdediger verwacht je dan met het hoogste moyenne? Souffian El Karouani (0,29 xA per 90 minuten) is de logische gok – maar niet de juiste. Jeff Hardeveld (0,31) speelt het seizoen van z’n leven, maar is het ook niet. Zelfs de stilletjes dominante Mauro Júnior (0,25) krijgt deze statistische eer niet toebedeeld.

Nee, de verdediger die qua kansenkwaliteit gemiddeld voor het meeste doelgevaar van ploeggenoten zorgt, is een van de minst populaire spelers in Amsterdam. Want afgeven op Anton Gaaei (5.1M) is voor vele Ajax-volgers en -duiders een bekend ritueel. Toegegeven, voor een sierlijke opbouw hoef je niet bij de Deen aan te kloppen. Ook puur-verdedigend kent hij z’n kwetsbaarheden. 

Maar in de specifieke dingen waar Gaaei wél goed in is, blinkt hij meteen uit. Zowel qua sprints als uithoudingsvermogen heeft hij de atletische kwaliteit om continu in de rechterbuitenbaan te overlappen. Vervolgens is zijn lage voorzet ook nog eens bovengemiddeld effectief. 

De data vertellen dus een geheel ander verhaal over Gaaei dan de publieke opinie. En precies die tegenstelling maakt hem interessant voor ESPN Fantasy Voetbal, waar hij in nog geen 10 procent van de selecties terug te vinden is. Met Volendam-thuis wacht nu een match-up tegen een opponent die al het hele seizoen worstelt met offensief ingestelde vleugelverdedigers.

Kroatische comeback?

Qua keihard rendement is 2025/26 nog niet de jaargang van Ivan Perisic (9.3M). Zelfs met twee beslissende treffers in de laatste drie speelrondes staat de teller van de veteraan pas op drie competitiegoals dit seizoen. Ten opzichte van zijn populairste punt is Perisic sindsdien dan ook uit bijna 17 duizend Fantasy-selecties verdwenen.

Toch zijn er drie valide argumenten te maken dat nu weer instappen bij de Kroaat geen al te gek idee is. Allereerst heeft PSV bij een eventuele absentie van Guus Til nagenoeg geen opties meer over in de aanvalspunt. Dit aangezien Peter Bosz zijn grillige jonkie Esmir Bajraktarevic alleen in bepaalde match-ups als ‘valse’ spits lijkt te willen gebruiken. Hierdoor kan een tactisch noodverband met Perisic als diepste spits weer tot de mogelijkheden gaan behoren.

Daarnaast is Perisic na het uitvallen van Ricardo Pepi de eerste penaltynemer in de PSV-selectie, én heeft hij op de linksbuitenpositie geen last van serieuze concurrentie om speeltijd. Nu er boven vrijwel elke andere Fantasy-uitblinker van PSV een vraagteken bungelt, lijkt good ol’ Perisic dus een verrassend veilig alternatief.

Dit artikel delen