
Na een uitgeklede speelronde 3 in ESPN Fantasy Voetbal, schotelt de VriendenLoterij Eredivisie ons in speelronde 4 gewoon weer het volle pond aan potjes voor. Uit Fantasy-oogpunt vind ik vier van die negen potjes interessant, met het oog op de langere termijn.
AZ – Go Ahead Eagles (zaterdag, 18:45)
De kans begint aannemelijker te worden dat dit AZ goed-goed is. Als in:’ serieus meedoen om de top-2’-goed. Na drie duels leidt de ongeslagen koploper de VriendenLoterij Eredivisie zowel in doelsaldo (+7), clean sheets (2) en Expected Goal-saldo (+7.22). Dat zijn drie indicatoren dat de Alkmaarders zullen blijven presteren.
Wel is er nu nog een duidelijke asterisk te zetten bij de flitsstart van de ploeg van Lee-Roy Echteld. We weten immers nog niet zeker of AZ al een écht goede ploeg heeft verslagen. Natuurlijk was er de meer dan overtuigende zege op PSV in de strijd om de Johan Cruijff Schaal – maar een extreem vroege rode kaart voor Joey Veerman en het ontbreken van zowat alle WK-gangers aan Eindhovense zijde waren hier natuurlijk ook bepalend. In de VriendenLoterij Eredivisie heeft AZ achtereenvolgens simpel ADO, FC Utrecht en een eveneens snel onderbemand Fortuna weggezet. Het moet nog blijken of hier een serieuze linkerrijtjesploeg tussen zit.
Met Go Ahead treffen de jonge Alkmaarders nu een ploeg die uitstekend is gestart, met zeven punten na drie speelrondes. Maar ook bij het Deventer succes mogen we vooralsnog een asteriskje plaatsen. Waar het doelsaldo van de ploeg van Joseph Oosting na drie duels excellent te noemen valt (9 voor, 4 tegen), verklapt het xG-saldo (5.05 voor, 5.17 tegen) dat het de Eagles tot dusver zeker niet tegenzat qua scoreverloop, als je kijkt naar de kansenverdeling in die drie potjes.
Vandaar dat we AZ-Go Ahead als een echte ‘weegwedstrijd’ mogen zien, voor beide ploegen. Bij een overtuigende thuiszege kunnen we de Alkmaarders langzaamaan gaan beschouwen als het soort team waar je drie Fantasy-spelers van nodig hebt. Voor Go Ahead kan in het AFAS-stadion duidelijk worden of er een stuntjaartje in zit met nieuwe trainer Oosting, of dat de Deventenaren qua Fantasy-vooruitzichten vooral een ploeg zijn waar je bij makkelijker match-ups iets aan hebt.



FC Utrecht – PSV (zondag, 12:15)
Het zal je in de vooruitblikken op dit heerlijke zondagmiddagduel vast niet zijn ontgaan: Anthony Correia wist vorig seizoen met Telstar beide compeititepotjes te winnen van een tegen andere VriendenLoterij Eredivisie-ploegen zo oppermachtig PSV. Dat Peter Bosz soms ietwat vreemde tactische keuzes maakt tegen ploegen die een vijfmansdefensie hanteren (denk aan de plotse systeemwissel in speelronde 1 tegen Fortuna), moet een pover gestart FC Utrecht dan ook wat hoop geven in eigen huis.
Maar waar ik erken dat bovenstaande argumenten waarde hebben, ben ik een stuk minder optimistisch gestemd over de Utrechtse kansen op zondag. Sterker, ik zie PSV als een intrigerende ploeg om de Fantasy-captain in te kiezen. Waar vele managers zullen gaan voor een Feyenoorder in een thuisduel met ADO als wekelijkse aanvoerder, vermoed ik dat PSV wéér een rits scoringskansen gaat krijgen zoals tegen FC Groningen (bijna 5 Expected Goals aan kansen).
De onderliggende data van Utrecht hinten er namelijk op dat deze ploeg de defensieve zaakjes voorlopig niet op orde gaat hebben. Niet alleen incasseerde de ploeg van Correia tot dusver de een-na-meeste tegengoals (9), ook qua aandeel gewonnen persoonlijke duels om de bal (46,3%) als luchtduels (46,3%) laat het de 17de score in de VriendenLoterij Eredivisie noteren. Het beoogde hoge drukzetten pakt daarnaast ook nog niet lekker uit: tegen Groningen, AZ en Sparta veroverden de mannen van Correia in totaal 7 keer de bal in de voorste 30 meter van het veld. Liefst 11-VriendenLoterij Eredivisieploegen deden dat vaker in de eerste drie speelrondes.
Kortom, ik verwacht een shoot-out in de Galgenwaard. Een vooruitzicht dat Ruben van Bommel (9.1M), Ivan Perisic (10.0M), Ricardo Pepi (11.5M) en zelfs de stug gestarte Guus Til (12.0M) tot de betere captain-opties van deze Fantasy-week maken.
Telstar – Ajax (zondag, 16:45) & Cambuur – FC Twente (zondag, 20:00)
De laatste twee potjes van speelronde 4 kunnen ons waardevolle informatie opleveren. Want zowel Ajax als Twente krijgt een uitduel voorgeschoteld waar het als de ruime favoriet op de zege start. Maar beide ploegen komen wel uit een donderdagavond-duel. En de doorgewinterde Fantasy-manager wéét: VriendenLoterij Eredivisie-speelrondes ná een ‘Europese donderdag’ zijn een stuk minder te vertrouwen.
Tot dusver presteren Ajax en Twente wisselvallig, in de eerste weken van het seizoen. Vandaar dat deze twee ogenschijnlijk ‘makkelijke’ potjes uit Fantasy-oogpunt minder voordelig ogen dan je aanvankelijk zou denken. Zowel de Amsterdammers als Tukkers moeten nog bewijzen dat zij dit seizoen tot twee competente duels in vier dagen tijd in staat zijn.
Lees verder



